Szukaj
  • animator i mecenas kultury
  • opiekun dziedzictwa kulturowego
Szukaj Menu

Uroczyste zakończenie remontów cerkwi w TVP

JE Arcybiskup Abel

Program informacyjny „Panorama Lubelska”, emitowana przez Lubelski Ośrodek Telewizji Polskiej, na swojej antenie relacjonuje uroczyste podsumowanie projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”, które odbyło się 25 kwietnia 2016 roku w cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie.

Beneficjentem projektu – w ramach którego wyremontowano 7 cerkwi: w Hrubieszowie, Sławatyczach, Tomaszowie Lubelskim, Kobylanach, Lublinie, a także w Białowieży i na świętej Górze Grabarce – jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska. W ramach projektu wykonano także dokumentację zabytkowych budynków. Wszystkie prace zostały wykonane w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków. Diecezja Lubelsko-Chełmska na remont siedmiu cerkwi na Lubelszczyźnie i Podlasiu dostała blisko 13 milionów złotych dotacji.

Dzięki tym funduszom udało się kompleksowo odrestaurować również zabytkową cerkiew w Hrubieszowie, gdzie odbyły się uroczystości. Wykonano remont dachu, konserwację polichromii, wyremontowano posadzki. Świątynia, która jako jedyna w Polsce ma 13 kopuł, odzyskała swój pierwotny wygląd i znowu zachwyca.

Teraz w oparciu o odrestaurowane obiekty sakralne Diecezja Lubelsko-Chełmska planuje opracowanie szlaku turystycznego.

Z materiałem telewizyjnym można zapoznać się TUTAJ.

%d bloggers like this: