Szukaj
  • animator i mecenas kultury
  • opiekun dziedzictwa kulturowego
Szukaj Menu

XXI edycja

MFKW - 21 edycja

XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich odbyła się w dniach 30-31 stycznia 2016 roku w Terespolu. Festiwal zgromadził 29 wykonawców – chórów i zespołów z Polski, jak również z Białorusi i Ukrainy.

Święta Bożego Narodzenia, Objawienia Pańskiego, to czas duchowej radości; przeżywania  tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Jest to dowód na to, że nie został zapomniany w świecie Ten, Którego przyjście do ludzi na zawsze związane jest ze słowami anielskiej pieśni: ‘Chwała na wysokości Bogu, a na Ziemi pokój w ludziach budowanie ku dobremu.’ Chwała, pokój, przychylność to potrójne marzenie, potrójne pragnienie człowieka. Chwała znaczy radość, zachwyt, pełnię życia. Pokój – zaprzestanie walki, wrogości. Przychylność znaczy wszechogarniającą miłość, zaufanie i jedność. […] Tu w nadbużańskim Terespolu, tutaj na granicy Unii Europejskiej już po raz XXI słowami wschodniosłowiańskich kolęd, pieśni bożonarodzeniowych będziemy głosić radość wcielenia Syna Bożego, Który zjawia się pośród nas, jako dzieciątko. Niech więc nauczy nas dziecięcej prostoty i czystości, niech pomoże nam pokochać pokorę serca i ducha. Zjawił się wśród nas płaczący i cierpiący. Niech więc doda nam ducha odwagi do walki z pokusami otaczającego nas świata.

Takimi słowami w sobotnie popołudnie 30 stycznia 2016 roku XXI edycję Międzynarodowego Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich zainicjował ks. Jarosław Łoś, proboszcz miejscowej parafii św. Apostoła Jana Teologa i współorganizator MFKW. Festiwal po raz kolejny zorganizowano z błogosławieństwa JE Abp-a Abla, Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.


Przesłuchania festiwalowe – dzień I

Podczas pierwszego dnia terespolskiego kolędowania 30 stycznia 2016 r. zaprezentowało się 13 chórów z Polski i z zagranicy. Poniżej prezentujemy zapis filmowy występów każdego z wykonawców.

Przesłuchania festiwalowe – dzień II

Drugiego dnia terespolskiego festiwalu w niedzielę 31 stycznia 2016 r. zaprezentowało się 16 wykonawców z Polski, Białorusi i Ukrainy. Poniżej prezentujemy zapis filmowy występów każdego z wykonawców.


Organizatorzy

%d bloggers like this: