Miło jest nam poinformować, że Fundacja Dialog Narodów, obok Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogła wesprzeć kolejne ciekawe, potrzebne oraz niezwykle prestiżowe wydawnictwa prezentujące dziedzictwo kultury wschodniosłowiańskiej na ziemiach polskich, a mianowicie pierwszą w Polsce animację „Prawosławie w Polsce” oraz trzecią edycję albumu fotograficznego „Kolory Prawosławia. Polska”. Uroczysta premiera tych publikacji odbyła się 17 marca br. w Audytorium Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.
Wydarzenie promujące oba wydawnictwa w piątkowy marcowy wieczór zgromadziło ponad sto osób, w tym przedstawicieli podmiotów partnerujących wydaniu publikacji: instytucji rządowych, samorządowych oraz kościelnych, a także twórców animacji oraz albumu, mediów oraz sympatyków Prawosławnego Serwisu Fotograficznego OrthPhoto oraz Stowarzyszenia Orthnet – wydawców obu prezentowanych form.
Animacja „Prawosławie w Polsce” to edukacyjno-informacyjna ruchoma grafika, która przedstawia historię oraz współczesność prawosławia na terenach dawnej i współczesnej Polski. Kilkunastominutowy materiał audiowizualny w zwięzły sposób ujmuje ponad 1000-letnią obecność Prawosławia w Rzeczpospolitej, a dzięki temu, że przybrał nowoczesną formę, przekaz ma szansę dotrzeć do jak największej liczby osób: zarówno młodszych, jak i starszych, wyznawców prawosławia, a także do przedstawicieli innych religii, narodów i światopoglądów. Taki zresztą jest cel twórców animacji. Co ciekawe, pomysł stworzenia animacji zrodził się w Etiopii, podczas jednej z podróży wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia”. Okazało się, że prezentacja wystaw, zdjęć, albumów czy innych prelekcji dotyczących kultury duchowej wschodniego pogranicza Polski i Europy, wymaga ukazania kontekstu istnienia prawosławia na tych terenach. Z perspektywy centralnej czy zachodniej Polski, a także innych regionów Europy i świata, gdzie prawosławie jest nie jest ugruntowaną kulturą i nie jest tak „oczywiste”, taki materiał stanowi doskonałą płaszczyznę porozumienia. Animacja „Prawosławie w Polsce” wyszła spod ręki grafika Pawła Iwaniuka, przy ścisłym merytorycznym wsparciu Ks. Prof. Henryka Paprockiego. Praca wybitnego naukowca i teologa oraz utalentowanego grafika komputerowego to znakomite i nieodzowne dzieło, pierwsze z cyklu kolejnych, tworzonych w przyszłości.
Z kolei album „Kolory Prawosławia. Polska” to trzecia edycja fotografii prezentujących piękno i różnobarwność prawosławia w Polsce, uchwyconego w obiektywie aparatu fotograficznego. Obecna edycja wzbogaca dwie poprzednie o nowe fotografie. 200 zdjęć wykonanych przez 60 twórców prezentują uchwycone w obiektywie chwile, uroczystości, osoby oraz przedmioty i elementy krajobrazu wyrosłe z prawosławia. Jak piszą wydawcy, album ukazuje „Prawosławie widziane obiektywem i sercem. (…) Autorzy zdjęć czynią to z pasją, koncentrując się na ukazaniu piękna sztuki sakralnej i duchowości Cerkwi prawosławnej w Polsce. Pasja to trudna, wymagająca cierpliwości, wrażliwości i taktu. (…) W albumie znajdują się fotografie chwil, których nie może doświadczyć turysta zwiedzający świątynię, bowiem nie zostały one opisane w przewodnikach, których jednak można „dotknąć” dzięki temu albumowi. (…) Album pozwala poczuć i zrozumieć, że Cerkiew prawosławna w Polsce to historyczny, konkretny organizm, ściśle określony co do czasu i przestrzeni, lecz zarazem łączący w sobie niebo i ziemię, ludzi i anioły, żywych i umarłych, to, co stworzone i niestworzone”. Niech te słowa będą najlepszą zachętą do zapoznania się z najnowszymi wydawnictwami portalu Orthphoto oraz stowarzyszenia Orthnet, dla których Fundacja Dialog Narodów stała partnerem wspierającym promowane publikacje.
Fot. Tomasz Grześ