Zapraszamy do zapoznania się z projektami Fundacji Dialog Narodów, przeprowadzonymi w ramach głównej aktywności organizacji, jaką jest opieka nad dziedzictwem kulturowym, realizowana przez konserwację i renowację zabytkowych obiektów sakralnych.
W ostatnich latach zakończyliśmy realizację dwóch dużych projektów, w ramach których przeprowadziliśmy renowację dziewięciu świątyń prawosławnych na terenie województw: lubelskiego i podlaskiego. Prace budowlano-konserwatorskie zostały wykonane w ramach następujących projektów:
- Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi. (2014-2016)
- Renowacja zabytkowych cerkwi w Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Szczebrzeszyn. Dołhobyczów. Etap II. (2008-2010).
Projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”
Celem projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” była odbudowa utraconej tradycji prawosławnej w Europie z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej.
Projekt przywrócił do dawnej świetności 7 unikatowych zabytkowych cerkwi zlokalizowanych w województwie lubelskim i podlaskim, o znaczeniu europejskim, które zostały połączone we wspólny szlak turystyki religijnej w ramach budowanego systemu szlaków „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”.
Inwestycja objęła obiekty unikatowe w skali kraju, o wyjątkowej randze. Główne punkty szlaku wyznaczają następujące cerkwie:
- Białowieża – pw. św. Mikołaja Cudotwórcy
- Święta Góra Grabarka – pw. Wszystkich Strapionych Radość
- Hrubieszów – pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
- Kobylany – pw. Opieki Matki Bożej
- Lublin – pw. Przemienienia Pańskiego
- Sławatycze – pw. Opieki Matki Bożej
- Tomaszów Lubelski – pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
W ramach projektu przeprowadzono też digitalizację obiektów w trakcie ich modernizowania, jak również zarejestrowano w postaci cyfrowej liczne zabytki ruchome, znajdujące się w wyposażeniu remontowanych świątyń.
Projekt został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.
Ze szczegółami można zapoznać się na: www.dziedzictwo.cerkiew.pl
Projekt PL0242 „Renowacja zabytkowych cerkwi w Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Szczebrzeszyn. Dołhobyczów. Etap II”
Celem projektu było przywrócenie dawnej świetności dwóm zabytkowym cerkwiom Diecezji Lubelsko-Chełmskiej:
- w Szczebrzeszynie – cerkwi pw. Zaśnięcia Bogurodzicy (1560 r.)
- w Dołhobyczowie – cerkwi pw. św. Symeona Słupnika (1904 r.)
Realizacja zaplanowanych działań pozwoliła wypełnić wyznaczone cele projektu. A były nimi:
- odtworzenie utraconej tradycji prawosławnej w Europie,
- odbudowa zrujnowanego dziedzictwa kultury prawosławnej,
- renowacja cerkwi Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej,
- rekonstrukcję wyposażenia cerkwi,
- zabezpieczenie obiektów zabytkowych przed zagrożeniami.
Projekt został finansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego – Priorytet 3. „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”.