Obraz jest komunikatem o wyjątkowej treści. Niejednokrotnie przemawia silniej od słów. Fundacja Dialog Narodów wspiera wyjątkowe wystawy fotograficzne, prezentujące bogactwo dziedzictwa kulturowego: zapomniane miejsca, zabytki, pojedynczych ludzi i całe społeczności – uchwycone w ulotnych momentach chwil, zatrzymanych dla przyszłych pokoleń. Zapraszamy do zapoznania się z projektami fotograficznymi, w których uczestniczyliśmy.
Kolory Prawosławia. Polska
PL „Kolory Prawosławia. Polska” to wystawa fotograficzna Stowarzyszenia OrthPhoto, będąca przepiękną tematyczną podróżą, opowiadającą o kolorach Prawosławia w Polsce. Na 200 fotogramach pokazano kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych obrzędów i codziennych zwyczajów, szanowane postaci związane z prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Intencją autorów projektu było pokazanie polskiego Prawosławia, widzianego obiektywem i sercem jednocześnie. Ekspozycja do tej pory była prezentowana w 50 miastach w Polsce i na całym świecie – m. in. w Belgii (m. in. w siedzibie Parlamentu Europejskiego), na Białorusi, w Bułgarii, na Cyprze, we Francji, w Grecji, Szwajcarii, Holandii, Etiopii, Rumunii, Serbii, Mołdawii, Gruzji, na Ukrainie, Litwie, w Finlandii i Rosji: w Petersburgu, Moskwie, Irkucku i Jekaterynburgu. Pomysłodawcą przygotowania ekspozycji i koordynatorem projektu jest Aleksander Wasyluk, związany z serwisem internetowym poświęconym prawosławnemu chrześcijaństwu w fotografii – OrthPhoto.net. Wystawa została zorganizowana z błogosławieństwa Metropolity Prawosławnego Warszawy i całej Polski Sawy, a swoim honorowym patronatem objął ją Prezydent RP Bronisław Komorowski. Realizację projektu wsparła finansowo Fundacji Dialog Narodów.
Monastycyzm
„Monastycyzm” to kolejna wystawa fotografii Stowarzyszenia Orthphoto, zorganizowana w 2010 roku. Monastycyzm jest jednym z kluczowych elementów duchowości wschodniego chrześcijaństwa. Monastery zawsze były centrami myśli teologicznej i stały na straży Prawosławnej wiary i tradycji. Wystawa przedstawia, nieznane szerzej, ponieważ zamknięte za murami klasztorów, prawosławne życie monastyczne. Na zdjęciach można zobaczyć wyjątkowe miejsca, postaci i wydarzenia. Przedstawiają architekturę sakralną, portrety mnichów i mniszek, a także życie wewnątrz monasterów, a więc modlitwę i pracę. Piękne fotografie pokazują zarówno duże i ważne klasztory jak i te mniej znane, przybliżając widzom realia życia mniszego i wpływ monasterów na życie wiernych, kulturę oraz sztukę. Na wystawie zaprezentowano 200 zdjęć fotografów pochodzących z 25 krajów, a jej niewątpliwym atutem wystawy jest to, że ukazuje ona prawosławny monastycyzm z całego świata: z Rosji, Grecji, Bułgarii, Polski czy Rumunii, ale też z krajów, gdzie prawosławie nie jest „oczywiste” – z Francji czy Stanów Zjednoczonych. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu m. in. Fundacji Dialog Narodów, Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, a także Fundacji Oikonomos.
Orthphoto 2004-2009
„Orthphoto 2004-2009” to jubileuszowa wystawa fotograficzna współorganizowana przez Fundację Dialog Narodów w 2009 roku. Była podsumowaniem 5-letniego, wyjątkowo bogatego doświadczenia portalu społecznościowego Orthphoto.net. W ciągu 5 lat portal skupił 1500 użytkowników z całego świata, którzy w przestrzeni wirtualnej dzielą się uwiecznioną na fotografiach kulturą prawosławia: wyjątkowymi wydarzeniami, postaciami oraz malowniczymi widokami odwiedzonych miejsc. Wystawa Orthphoto 2004-2009 zgromadziła 300 prac 170 autorów pochodzących z 43 krajów. Była prezentowana niemal w całej prawosławnej Europie. I tak gościła w Bułgarii: w Varnie w Centrum Duchowym Św. Michała, w Ruse w miejskiej sali wystawowej oraz w Razgradzie w Muzeum Etnograficznym. Podczas podróży po Bułgarii, ekspozycję odwiedziło ok. 10 tys. osób. Wystawa odwiedziła również Serbię. Była prezentowana w Belgradzie w sali przy cerkwi Św. Sawy Serbskiego, a także w miastach Paraćin, Varvarin i Ćićevac. Gościła w Rosji w Sankt Petersburgu oraz w Rumunii. Orthphoto 2004-2009 stała się częścią spotkania Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, odbywającego się w Szwajcarii, w Genewie – w siedzibie Światowej Rady Kościołów.
Dziedzictwo Prawosławia
„Dziedzictwo Prawosławia – młodzież w działaniu na rzecz parafii”, pod takim tytułem w dniach 20-29 sierpnia 2016 r. był realizowany projekt, współorganizowany przez FDN, mający na celu digitalizację pięciu zabytkowych cerkwi na Lubelszczyźnie. Projekt rozpoczął się w Lublinie, gdzie wolontariusze wykonali digitalizację trzech obiektów: zabytkowej, XVII-wiecznej katedry – soboru Przemienienia Pańskiego w Lublinie, cmentarnej cerkwi Świętych Niewiast Niosących Wonności oraz cerkwi św. Mikołaja w Dratowie. Kolejne dni wolontariusze spędzili w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej, gdzie tworzyli digitalizację cerkwi św. Onufrego oraz zabytkowej cerkwi św. Mikołaja w Zabłociu. Zespół wolontariuszy tworzyły osoby z różnych stron Polski – Białegostoku, okolic Warszawy, Hajnówki oraz Lublina, będących na różnych etapach życia – od młodzieży licealnej, przez studentów, po osoby pracujące zawodowo. Uczestnicy pod okiem trzech doświadczonych fotografów mogli nauczyć się wielu nowych technik fotografowania, jak tworzenie panoram, pracy w namiocie bezcieniowym, a także fotografowania architektury oraz tworzenia filmów. Wieczorami praca nie dobiegała końca – uczestnicy, także pod okiem ekspertów, zgłębiali tajniki programów do obróbki zdjęć i filmów.