Szukaj
  • animator i mecenas kultury
  • opiekun dziedzictwa kulturowego
Szukaj Menu

Wystawy

Obraz jest komunikatem o wyjątkowej treści. Niejednokrotnie przemawia silniej od słów. Fundacja Dialog Narodów wspiera wyjątkowe wystawy fotograficzne, prezentujące bogactwo dziedzictwa kulturowego: zapomniane miejsca, zabytki, pojedynczych ludzi i całe społeczności – uchwycone w ulotnych momentach chwil, zatrzymanych dla przyszłych pokoleń. Zapraszamy do zapoznania się z projektami fotograficznymi, w których uczestniczyliśmy.


Kolory Prawosławia. PolskaKolory Prawosławia. Polska

„Kolory Prawosławia. Polska” – to wystawa fotograficzna, prezentująca na 200 planszach kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych obrzędów i codziennych zwyczajów, szanowane postaci związane z prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Tematycznie wystawa koncentrowała się na Prawosławiu w Polsce. Wystawie towarzyszył film autorstwa Romana Wasiluka oraz tło muzyczne przygotowane przez Jana Smyka. Ekspozycja była pokazywana w Polsce i na świecie. Wernisaże odbyły się m.in. w Białymstoku, Krakowie, Warszawie, Lublinie, a także na Cyprze, w Grecji, Szwajcarii, Holandii, Francji, Ukrainie, Rumunii, Rosji, Bułgarii. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


MonastycyzmMonastycyzm

„Monastycyzm” – to wystawa fotografii portalu Orthphoto.net, zorganizowana w 2010 roku. Wystawa przedstawia, nieznane szerzej, ponieważ zamknięte za murami klasztorów prawosławne życie monastyczne. Monastycyzm jest jednym z kluczowych elementów duchowości Prawosławnej. Monastery zawsze były centrami myśli teologicznej i stały na straży Prawosławnej wiary i tradycji. Na zdjęciach zobaczyć możemy wyjątkowe miejsca, postaci i wydarzenia związane z codziennością i czasem świątecznym mnichów i mniszek. Niewątpliwym atutem wystawy jest to, że ukazuje ona prawosławny monastycyzm z całego świata: z Rosji, Grecji, Bułgarii, Polski czy Rumunii, ale też z krajów, gdzie prawosławie nie jest „oczywiste” – z Francji czy Stanów Zjednoczonych. Prezentacja przedstawia 200 zdjęć fotografów pochodzących z 25 krajów.


Orthphoto 2004-2009Orthphoto 2004-2009

Jubileuszowa wystawa Orthphoto 2004-2009 – to wystawa fotograficzna współorganizowana przez Fundację w 2009 roku. Była podsumowaniem, co prawda niedługiego, ponieważ 5-letniego, ale wyjątkowo bogatego doświadczenia portalu społecznościowego Orthphoto.net, skupiającego miłośników prawosławia z całego świata. 1500 użytkowników w przestrzeni wirtualnej dzieli się uwiecznionymi na fotografiach wyjątkowymi zdarzeniami, postaciami oraz malowniczymi widokami obiektów prawosławnego dziedzictwa. Wystawa przedstawia 300 prac 170 autorów pochodzących z 43 krajów; była prezentowana w szeregu miejsc zarówno na świecie: w Bułgarii (Rozgrad, Ruse), Serbii (Belgrad), Rosji, jak i w Polsce (Białystok, Warszawa, Lublin, Biała Podlaska, Biłgoraj, Siemiatycze, Terespol, Hajnówka, Bielsk Podlaski).  Zapraszamy do zapoznania się z nią.


Wspólne dziedzictwo

„Wspólne dziedzictwo” – to wystawa fotografii i koncert muzyki cerkiewnej, współorganizowany przez Fundację w 2009 roku. W Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie 25 października, podczas koncertu inauguracyjnego 400-osobowa widownia mogła usłyszeć utwory liturgiczne i paralitrgiczne w wykonaniu chórów z Polski i Ukrainy. Wystawę można było oglądać do 28 października. „Wspólne dziedzictwo” zainteresowało rzesze odwiedzających, jeszcze długo rezonując i poruszając ich wrażliwość.


%d bloggers like this: